ďťż
Zwolnienie lekarskie

Lord-G - Wt paź 03, 2006 7:49 am
" />Witam serdecznie
Zastanawia mnie jak z punktu widzenia prawa brytyjskiego wygląda sprawa zwolnień lekarskich osób które są czynne zawodowo. W Polsce jest „prosto” idziesz do lekarza on daje ci zwolnienie (kiedyś było L4 teraz to nie wiem) które przedstawiasz pracodawcy lub zanosisz do ZUSu (w przypadku gdy prowadzisz swoją działalnośc gospodarczą).
Do pracy nie chodzisz a później ZUS wypłaca ci pieniądze.

Moje pytania:

- Gdy źle się czujesz i nie chcesz jeden/ dwa dni do pracy przyjść to czy wystarczy telefon do bezpośredniego przełożonego czy tez są oni strasznymi formalistami i bezwzględnie wymagają zwolnienia?
- Gdy dolegliwość jest poważniejsza (powyżej kilku dni) to wydaje mi się że bezwzględnie powinno się dostarczyć zwolnieni – ile się na to dni?
- Jak jest z płatnością za czas spędzony na chorobowym ? Czy jest płatny? Jeżeli tak to czy tak samo jest gdy się pracuje się w trybie akordowym/godzinowym?

Dziękuje z góry za odpowiedz
Pozdrawiam
Eliss - Wt paź 03, 2006 9:13 am
" />Pracodawcy sa zobowiązani wypłacać zwolnienie chorobowe (Statutory Sick Pay (SSP)) za zwolnienie trwające ponad 4 dni i do 28 tygodni niezdolności do pracy. Wysokość kwoty chorobowego jest ustalana corocznie na początku kwietnia. Wiecej na temat Chorobowe w UKJAX - Wt lis 28, 2006 5:09 pm
" />Witam !

W jakim czasie trzeba dostarczyc pracodawcy zwolnienie lekarskie?
Czy jest na to jakis okres?

Wczesniej zostal powiadomiony.

Jeszcze jedno wazne pytanie .

Gdy mam zwolnienie od lekarza na okreslony czas, czy moge isc wczesniej do pracy ? gdy poczuje sie lepiej.

W Posce nie wolno, a nie wiem jak tutaj jest.Eliss - Cz lis 30, 2006 7:24 pm
" />To get SSP, you should tell your employer that you are sick as soon as possible. You employer may have their own rules for when and how you tell them you are sick (please check with your employer).

However they cannot insist that you tell them:

in person
earlier than the first qualifying day or by a set time
on a special form
on a medical certificate
more than once a week during your sickness
Your employer may not pay you SSP if you tell them you are sick more than 7 days after you are first became sick.

Evidence that you are sick

Your employer will ask you for evidence that you are sick. This will usually be in the form of a sick note from your doctor.

But your employer cannot ask you to provide a sick note, for the first 7 days that you are sick. They may ask you to fill in a self-certificate of their own or form SC2 which you can get from your GP's surgery, your nearest HM Revenue & Customs office or HM Revenue & Customs website.
kielu30 - Wt paź 09, 2007 10:59 am
" />Witam wszystkich.Mam pytanie-dostalem 1 miesiac zwolnienia lekarskiego.Orientujecie sie ile procent jest wyplacane za to zwolnienie?Jedni mowia tyle inni tyle.dziekiEliss - Wt paź 09, 2007 11:17 am
" />Jeżeli nie uczęszczasz do pracy z powodu choroby, twoje wynagrodzenie zależy od warunków umowy o pracę. Warunki te mogą być w formie pisemnej, ustnie uzgodnione z pracodawcą, obowiązujące na mocy zwyczaju „custom and practice" lub być połączeniem wszystkich trzech.

Jeśli twój pracodawca prowadzi swój własny program wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, wówczas powinieneś otrzymywać wynagrodzenie zgodnie z tym programem. Jeżeli w ramach programu obowiązującego w firmie nie przysługuje ci wynagrodzenie za czas choroby, to twój pracodawca powinien wypłacać ci należności w ramach ustawowej płacy za czas choroby Statutory Sick Pay (SSP), o ile masz do niej prawo.

Jeżeli twoja firma nie dysponuje własnym programem wynagrodzenia za czas choroby, wówczas będziesz od swojego pracodawcy otrzymywał SSP (tak długo, jak będziesz się do tego kwalifikował). Stawka obecnie wynosi 72.55£ tygodniowo. SSP zaczyna być wypłacane od czwartego dnia choroby, a więc możesz nic nie otrzymać za pierwsze trzy dni.kielu30 - Cz paź 11, 2007 9:08 am
" />Wlasnie dostalem 109 funtow za tydzien na zwolnienie.Czy mozna wrocic wczesniej do pracy i przerwac to zwolnienie lekarskie?